ADRA pomáha Čile

Pridal: 3. marca 2010

Po ničivom zemetrasení magnitúdy 8,8 – jednom z najsilnejších, aké boli kedy zaznamenané – sa rozsah škôd v najviac zasiahnutých oblastiach stáva čoraz zjavnejším, hlásili koordinátori ADRA zabezpečujúci prvotnú pomoc v spolupráci s miestnymi autoritami 28. februára – deň po katastrofe.

Čílsky národný úrad pre výnimočné situácie a informácie (ONEMI) požiadal ADRA o okamžitú pomoc pri distribúcii potravín a vody. Predstavitelia ADRA a ONEMI sa vzápätí stretli a začali spoločne pomoc koordinovať. Prvotným výsledkom bolo vypravenie cisterny s vodou v sobotu popoludní z hlavného mieste Santiago do Talca a Concepción – dvodh miest najbližšie k epicentru zemetrasenia. Súčasťou distribúcie sú tiež matrace, deky a ďalší nevyhnutný materiál.

Medzitým obyvatelia zasiahnutých oblastí vrátane miest Curicó, Chillán, Talca, Concepción a Los Angeles zostávajú v obavách z ďalších možných otrasov. Americký geologický inštitút (USGS) zaznamenal viac ako 105 ďalších otrasov silnejších než 5,0 stupňa Richterovej stupnice od hlavného otrasu v sobotu popoludní o 3:34 ráno miestneho času.

„Ľudia sú vonku z domov a mnohí vonku aj prenocujú zo strachu z ďalších otrasov“, povedal Jorge Alé, riaditeľ ADRA Čile.

Podľa údajov úradu ONEMI, ktorý pokračuje v zisťovaní škôd v spolupráci s armádou a políciou, odhadovaný počet mŕtvych stúpol na viac ako 700, približne 500 000 domov bolo zničených a jeden a pol milióna ďalších domov bolo rôzne poškodených.

„Počet obetí môže byť aj vyšší“, povedal novozvolený prezident Sebastian Pinera, ktorý nastúpi do úradu v marci.

Vyššie spomenuté mestá nachádzajúce sa v najviac zasiahnutej oblasti zostávajú podľa úradov bez pitnej vody. Okrem toho približne dva milióny ľudí boli priamo postihnuté zemetrasením podľa vyhlásenia úradujúcej prezidentky Michelle Bachelletovej v sobotnom interview.

„Sila prírody ťažko zasiahla našu krajinu“, povedala prezidentka.

Zemetrasenie hodnotené ako siedme najsilnejšie v zaznamenanej histórii a najsilnejšie od zemetrasenia v roku 2004, ktoré vyvolalo ázijskú cunami, spôsobilo obrovský strach medzi obyvateľmi. Bolo to najsilnejšie zemetrasenie v Čile od zemetrasenia magnitúdy 9,5 v roku 1960.

„Zem sa hýbala ako vlny v oceáne“, povedala Nancy Roa Vidal, podporovateľka ADRA zo Santiaga. „Zemetrasenie trvalo približne dve minúty. Sme v stave katastrofy.“

V priebehu nasledujúcich hodín začala ADRA zisťovať potreby v regióne a pripravila úvodnú reakciu v hodnote 105 000 USD. Na túto finančne prispeli ADRA International – Juhoamerická regionálna kancelária, Cirkev adventistov v Čile a ADRA Kanada.

Svoju pomoc pre Čile môžete poslať na zbierkový účet ADRA Slovensko:

4975241312/0200

s variabilným symbolom 210 alebo poznámkou Čile

Peniaze zo zbierky budú poslané na projekty ADRA Čile.
VIAC…

prečítané: 1 395x Rubrika: ADRA
Komentáre

No comments yet.


Leave a comment

(required)

(required)